• 0
  • 1871
  • 116
Aspectul bun și conducerea genială a lui Jeff Gordon au ajutat  Popularitatea NASCAR cu mainstream. Vezi mai mult poze de NASCAR.

Când Jeffrey Michael Gordon avea 10 ani, câștigase deja două campionate naționale. După ce a alergat pe Quarter Midgets de la vârsta de cinci ani, Gordon a acumulat o pereche de titluri în 1979 și '81, bătând competiție la 17 ani. Înainte de a fi suficient de bătrân pentru a conduce pe străzile publice, Gordon a atins patru nave-campion în deplasare. karturi și câștigase curse în circuitul All Star al campionilor din seria Sprint Car.

„Când aveam cinci ani”, a reflectat Gordon, care s-a născut în Vallejo, California, „a fost doar ceva ce a făcut tata pentru a mă ține de calea mamei mele și a-mi da ceva de făcut pe câmpul din apropierea casei noastre. În cea mai mare parte a vieții mele, cursele au fost ceea ce am făcut pentru a ne distra în weekend ”.

Urcarea în ligi majore de curse a fost planificată de tatăl vitreg John Bickford. Când Gordon avea 15 ani, Bickford a mutat familia în suburbiile din Indianapolis din Pittsboro, pentru ca tânărul șofer să poată avea mai multă experiență în cursele cu rotile deschise. Gordon a avut un impact imediat în Sprint Cars, construit de Bickford.

La 16 ani, a devenit cel mai tânăr beneficiar al licenței de concurent al Statelor Unite ale Auto Clubului. În 1989, Gordon a câștigat curse în trei divizii cu roți deschise USAC, a absolvit liceul cu o medie B și a devenit șofer cu mașini de curse cu normă întreagă..

În 1990, la vârsta de 19 ani, Gordon a câștigat nouă din 21 de starturi în cea mai accidentată divizie Midget a USAC și a devenit cel mai tânăr campion. De asemenea, a participat la competiția World of Outlaws Sprint Car, cea mai importantă organizație națională pentru sprinturile cu roti gratuite. Până în '91, Gordon câștigase titlul USC's Silver Crown, câștigând evenimente importante la Phoenix și la pista de murdărie de o milă a Indianapolis-ului.

După ce a terminat un curs la Școala de Șoferi Buck Baker pentru autoturisme pe stoc, Gordon a dat o plimbare cu echipa NASCAR Busch Series a lui Bill Davis. "Centrul meu pentru viitor este cursele NASCAR", a spus Gordon la acea vreme. "Am în stoc mașini pentru a rămâne. Pentru mine, cursele NASCAR dețin cea mai mare promisiune și potențial."

Gordon a profitat la maximum de ocazia sa. El a câștigat trei evenimente superstite ale NASCAR Busch Series în 1992, a capturat 11 poli și a terminat pe locul patru în clasamentul final. Atacul lui Gordon pentru cursele superioare de mare viteză a atras atenția proprietarului echipei NASCAR Winston Cup, Rick Hendrick, care l-a semnat rapid într-un contract pe mai mulți ani.

În a doua sa călătorie într-o mașină NASCAR Winston Cup, Gordon a câștigat calificativul Twin 125 de mile de la Daytona din 1993. Restul campaniei sale de recrutare s-a caracterizat prin alergări rapide, dar o mulțime de accidente. Până în '94, marginile zdrobite fuseseră șlefuite cu experiență și maturitate, iar Gordon a câștigat primele sale două curse NASCAR Winston Cup, Coca-Cola 600 de Char-lotte și inauguralul Brick-yard 400 la Indianapolis Motor Speedway.

În 1995, Gordon a înfăptuit primul său campionat NASCAR Winston Cup la vârsta de 24 de ani, devenind cel de-al doilea tânăr om care a copiat cea mai prețuită coroană a NASCAR. "Realist, speram la un final în primele cinci puncte", a spus Gordon. "Începi întotdeauna un sezon având în minte campionatul, dar în 1995, nu credeam că este posibil." Gordon și-a construit un punct solid până la sfârșitul verii, dar a trebuit să susțină un miting furios de către veteranul din cagey Dale Earnhardt pentru a-și asigura primul titlu.

Gordon a câștigat din nou campionatul NASCAR Winston Cup în 1997 și '98, și a pierdut titlul din '96 cu o marjă restrânsă după ce a câștigat 10 curse. Al patrulea campionat al său a venit în 2001, făcându-l doar a treia persoană din istorie să câștige mai mult de trei titluri la nivelul cel mai înalt al competiției NASCAR..

Timpul va spune dacă Jeff Gordon este capabil să asorteze sau să depășească recordul de șapte campionate organizate în comun de Richard Petty și Dale Earnhardt. Totuși, acest lucru este sigur. Jeff Gordon strălucește puternic printre cele mai mari vedete ale NASCAR.