• Rudolf Cole
  • 0
  • 1284
  • 56
Conducerea aprinsă a lui Darrell Waltrip iar atitudinea sângeroasă îl câștiga legiuni de fani - și dușmani. Vezi mai mult imagini cu NASCAR.

Darrell Waltrip a fost unul dintre artiștii cu cea mai rapidă viteză a curselor de scurtă durată în timpul ascensiunii sale de la cursele săptămânale la etapa glamoură a cursei naționale a Cupei Winston din NASCAR.

Înarmat cu o atitudine pozitivă, încredere supremă în sine și unele dintre cele mai bune utilaje din războaiele săptămânale pe trasee scurte din zona Tennessee-Kentucky, Waltrip a stabilit un portofoliu de invidiat la sfârșitul anilor 1960 și începutul anilor '70..

Waltrip a făcut câteva apariții în Clubul de Automobile Racing America din America de la Midwestern, câștigând de două ori. El a bătut titlurile invadatoare ale Clubului Auto din Statele Unite ale Americii într-o cursă extrem de mediatizată la Nashville Fairgrounds Raceway, în 1972, eveniment care a jucat destul de mult în publicațiile naționale de curse..

Waltrip a bătut un câmp care a inclus nume mari precum Bobby și Al Unser, Gordon Johncock, Butch Hartman, Roger McCluskey, Ramo Stott și Jack Bowsher. După aceea, Waltrip a tras câteva lovituri verbale la setul de jet USAC, amintindu-le tuturor că a fost îndreptat către partea de sus.

În 1973, Waltrip s-a alăturat turneului național al Cupei Winston NASCAR cu normă întreagă și a făcut campanie activă pentru premiul Rookie of the Year. În ciuda finalizării pe locul doi la Texas și a ocupat un număr semnificativ de titluri, NASCAR a ales Lennie Pond drept jucătorul său de top. Waltrip a tras mai multe săgeți verbale la NASCAR după decizia controversată. Nu ar fi prima dată când DW ar fi scăpat când a simțit că a fost nedreptățit.

În câteva luni, Waltrip și-a câștigat reputația de șofer foarte capabil, dar un individ care arăta o mulțime de pene. Curse NASCAR la începutul anilor ’70 a fost condusă de un număr mic și select de veterani consacrați - David Pearson, Richard Petty, Cale Yarborough și frații Allison pentru a numi câțiva. Waltrip avea toate atributele pentru a deveni membru al acestui grup select, iar el s-a aflat în proeminență, cu gura care alerga la fel de repede ca mașinile sale de curse.

Waltrip s-a duelat pe pistă cu Yarborough, care a poreclit Waltrip „Jaws” după un accident la Darlington. El a fost certat cu ocazia de Petty pentru manevre agresive pe pistă. El a stârnit și cu proprietarii echipei rivale. M.C. Anderson, un proprietar energic care, uneori, vorbea cu o limbă acidă, a declarat că, oricât de bun ar fi Waltrip, Anderson nu ar avea niciodată în vedere să-l angajeze ca șofer. "L-aș concedia mai repede decât un minut din New York", a spus odată Anderson.

De asemenea, Waltrip a câștigat mânia spectatorilor de pe traseu, care au răspuns cu un cor de boos când a fost introdus înainte de o cursă. Reacția negativă a deranjat aprinsul și a articulat Waltrip. Când s-a prăbușit la Charlotte într-un an, uriașul mândru a înveselit. Într-un interviu radio care a fost difuzat pe sistemul de adresă publică pe piste, Waltrip și-a provocat adversarii din tribune să "mă întâlnească în parcarea Big K ... și o vom duce afară".

După ce a reflectat asupra izbucnirii, Waltrip a spus că este "jenat pentru sport. Poate ar fi indicat mentalitatea unui fan de cursă. Mi-ar plăcea să cred că aș putea avea un copil în tribune, văzând modul în care oamenii acționează. Nu aș fi niciodată du-l înapoi la o cursă ". Aceste comentarii au sporit pur și simplu grijile pe care le-a primit atunci când a fost prezentat la cursele viitoare.

De-a lungul anilor, Waltrip s-a maturizat și a devenit șofer de campionat. În 1979, Waltrip a pierdut o lovitură de inimă în lupta pentru campionatul național de la NASCAR Winston Cup. Conducând cu peste 200 de puncte la mijlocul sezonului, mulți au acordat titlul lui Waltrip. Dar Richard Petty și-a obținut sezonul în echipă în a doua repriză și a trecut de Waltrip pentru titlu în finala sezonului.

În 1981, Waltrip și-a unit forțele cu Junior Johnson și noua echipă a dat clic. Waltrip a câștigat primul său campionat național de la NASCAR Winston Cup Grand National, devenind un deficit mare în întinderea finală. În '82, el a zgâriat din nou și a trecut pe lângă Bobby Allison pentru a câștiga campionatul datorită unui miting de sfârșit de sezon. În '85, a câștigat titlul pentru a treia oară, depășindu-l pe Bill Elliott cu o taxă de sfârșit de sezon.

În timpul domniei sale de campionat, Waltrip a fost încă unul dintre cei mai nemulțumiți șoferi din regatul NASCAR. Dar toate acestea s-au schimbat la 21 mai 1989, la Charlotte Motor Speedway, în timpul desfășurării celei de-a cincea cursă anuală a tuturor stelelor NASCAR, Winston.

Waltrip alerga mai întâi când se apropia de steagul alb, dar apoi șoferul locului secund Rusty Wallace a lovit spatele Chevy-ului lui Waltrip, întorcându-l. Wallace a trecut la victorie, iar Waltrip a declarat public: "Sper că se sufocă din acea sumă de 200.000 de dolari [premiul câștigătorului]. El a condus în mine și m-a aruncat afară. A fost destul de flagrant."

Într-o clipă, Waltrip a trecut de la un băiat rău neplăcut la un campion popular. Waltrip a fost votat cel mai popular șofer al NASCAR în 1989 și 1990 de către fanii NASCAR.

În timpul carierei sale cu NASCAR Winston Cup, din 1972 până în 2000, Waltrip a câștigat 84 de curse, al patrulea pe lista tuturor timpurilor. Waltrip și-a îmbunătățit în continuare imaginea publică în calitate de analist pentru FOX Sports, adăugând o notă de farmec sud la actualele telecomunicații NASCAR NEXTEL Cup. Alăturarea lui Mike Joy și Larry McReynolds în standul de difuzare, Waltrip este atât de distractiv, cât și de luminător în comentariile sale colorate, la fel cum a fost ca un antrenor..