• Yurii Mongol
  • 0
  • 1962
  • 138
Dale Jarrett din 1999 NASCAR campionatul a pus Jarrett familie în cărțile de înregistrări. Vedea Mai Mult imagini cu NASCAR.

Una dintre primele misiuni ale lui Dale Jarrett în cursele auto a venit la Hickory Speedway la începutul anilor ’70. Ovalul minuscul .363 mile, gestionat de tatăl lui Dale Ned, a găzduit săptămânal cursele NASCAR Sportsman.

În adolescență, tânărul Jarrett era responsabil pentru sarcinile care includeau cosirea ierbii. Posedat de o minte inovatoare, Jarrett a făcut o idee de a-și reduce forța de muncă la un cost mic. El a tranzacționat un club de golf pentru două capre și i-a staționat pe cei flămânzi într-o parcare cu iarbă, care conținea rămășițele de jalopii epave în cursele și concursurile de demolare..

"Tot ce aveau să mănânce era tapițeria din mașini și blaturi din vinil", a spus Jarrett ani mai târziu. „Nu ar mânca iarbă dacă ai pune-o în gură”.

La scurt timp, Jarrett și-a găsit drumul pe suprafața de curse a lui Hickory Speedway. Conducând cursurile de curse auto la nivel de intrare, Jarrett s-a bucurat doar de un succes moderat. După cinci ani lovind în jurul lui Hickory și alte piese săptămânale, Jarrett s-a mutat în divizia de Sportsman Late Model NASCAR, acum cunoscută sub numele de seria NASCAR Busch. I-a trebuit cinci ani să câștige o cursă.

Jarrett a obținut câteva oferte unice în cursele de curse ale NASCAR Winston Cup începând în 1984 și a deținut o misiune cu normă întreagă până în '87. Cu toate acestea, succesul a fost lent. Jarrett a înregistrat doar o pereche de primele cinci finaluri în primele sale 110 Cupe NASCAR Winston începe din '84 până în '90.

Conducând echipa Wood Brothers Ford în 1991, îndelungata pregătire a lui Jarrett a început să obțină recompense. El a marcat prima sa victorie NASCAR Winston Cup la Michigan, eliminându-l pe Davey Allison într-o fotografie. El a acceptat o plimbare cu noua echipă a lui Joe Gibbs în '92 și a fost competitiv, deși nu a reușit să înregistreze o victorie.

În '93, Jarrett s-a raliat pe Dale Earnhardt în ultima tură și a câștigat primul său Daytona 500. Câștigarea a fost făcută mai special de tatăl său, retras al Marelui Campion Național NASCAR, Ned Jarrett. Ned, care comentează culoarea pentru CBS Sports, a devenit mai mult un tată mândru decât un jurnalist imparțial, în timp ce a înrădăcinat pentru ca fiul său să câștige. Apelul a făcut un mare televizor și a devenit unul dintre cele mai memorabile momente ale NASCAR.

După trei ani cu operația Gibbs, Jarrett a trecut în tabăra Robert Yates în 1995. A câștigat o singură dată în '95 și apoi a capturat cel de-al doilea premiu Daytona 500 în deschizătorul sezonului '96. De asemenea, a condus acasă mai întâi în Brickyard 400, smulgând cele mai mari două curse din calendarul anual NASCAR.

Jarrett a fost un concurent serios al campionatului în 1996, terminând pe locul trei în puterea a patru victorii. El a terminat o secundă apropiată de Jeff Gordon în cursa din '97 puncte, a ocupat al treilea în '98 și, în cele din urmă, a apucat coroana după un sezon sclipitor din '99. Jarrett a câștigat conducerea punctelor după cea de-a 11-a cursă a sezonului din mai și nu a privit niciodată în urmă. "Campionatul este cea mai mare realizare a mea", a spus Jarrett. "Sunt mai prouder de asta decât orice altceva."

În capturarea celui mai apreciat premiu al NASCAR, familia de curse Jarrett a devenit doar al doilea tată și fiul care au câștigat campionatul NASCAR.

Puternicia lui Jarrett a continuat până în secolul XXI. El a susținut titlul în 2000 și în '01, terminând în primii cinci în puncte în ambii ani înainte de a ajunge pe locul nouă în clasamentul final din '02. Jarrett a câștigat cel puțin o cursă în fiecare sezon din 1993 până în 2003. Cunoscut ca șofer de Ford, Jarrett a fost unul dintre primii care au trecut la Toyota pentru sezonul 2007. Versatilitatea și statornicia sa ar trebui să ajute Toyota să amenajeze o amenințare serioasă.