• Phillip Hopkins
  • 0
  • 4655
  • 752
Bobby Isaac se ridică din  pentru a deveni campion NASCAR. Vezi mai mult imagini cu NASCAR.

Călătoria lui Bobby Isaac de a deveni campionul național de la NASCAR din 1970 este o poveste clasică cu zdrențe și bogății. Fiul unui muncitor și unul dintre cei nouă frați și surori, Isaac nu a deținut o pereche de pantofi până la 13 ani. Lipsit de supravegherea părinților, a părăsit școala în clasa a șasea, a făcut baluri într-o sală de la piscină și a făcut un o mulțime de autostopuri fără scop.

Abia în 1956, când a împlinit 24 de ani, a mers curse întregi. "Am alergat de patru sau cinci ori pe săptămână. Am alergat oriunde și oricând am putut", a spus el. În timpul mandatului său în programele de sporturi modificate și sportive, Isaac a devenit unul dintre cei mai câștigători șoferi de la sfârșitul anilor '50 și începutul anilor '60.

De asemenea, el a stabilit noi standarde pentru a fi amendat de managerul executiv al NASCAR, Pat Purcell. După o luptă încălzită pe pistă, Isaac avea tendința de a stabili „rambursările” cu o mână dreaptă imensă. Purcell a durat câțiva ani până când Purcell a rupt Isaac de acest obicei. „Mi-a spus că am nevoie de curse mult mai mult decât aveau nevoie de curse”, a reflectat Isaac. "Curse s-ar descurca bine fără mine și, dacă aș vrea să fiu un antrenor, ar trebui să-mi iau mânerul."

În 1963, un Isaac mai matur a intrat în rândurile Grand National NASCAR conducând Ford și Plymouths pentru Bondy Long. Finisajele sale impresionante ale echipamentelor considerate a doua rată au atras atenția lui Ray Nichels, care a condus o echipă a fabricii Dodge și Plymouth. Nișele l-au așezat pe Isaac într-un Dodge pentru sezonul '64.

Isaac a câștigat primul său debut pentru Nichels în cursa de calificare de 100 de mile la Daytona, eliminându-i pe Jimmy Pardue și Richard Petty într-o fotografie cu trei mașini. În 19 începe în sezonul național de la NASCAR din 1964, el a postat cinci top-cinci finisaje, inclusiv o secundă în Atlanta 500.

Boicoturile producătorilor de automobile au înveselit sezoanele 1965 și '66, iar Isaac a fost nevoit să se lase în mare parte din '65 în timp ce Chrysler era pe margine. S-a alăturat echipei Junior Johnson Ford în ’66 și a fost din nou prins într-o dispută corporativă.

Între timp, Nord Krauskopf, proprietarul K&K Insurance Co. din Ft. Wayne, ind., Își forma propria echipă NASCAR. El la angajat pe Harry Hyde pentru a întoarce cheile și, în '67, l-a convins pe Isaac să conducă mașina. Krauskopf a anunțat un plan de cinci ani pentru câștigarea campionatului NASCAR.

Isaac a ocupat o ardezie parțială de 12 curse în 1967, cu o finală de top de la Charlotte. În ’68, echipa K&K Dodge a intrat în toate cursele și aproape a câștigat titlul. Cu trei victorii scurte, Isaac a terminat pe locul doi în clasamentul final al lui David Pearson.

„Practic eram o echipă nouă”, a spus Isaac. "Harry a fost relativ nou la NASCAR și nu am avut niciun ajutor din fabrică în acel an. Faptul că Pearson a fost bătut cu toată experiența și ajutorul din fabrică nu a fost prea rău."

În 1969, Isaac a câștigat 17 curse, inclusiv prima sa pe un superstred pe noua pistă din Texas, și a câștigat 20 de poli. Cei 20 de poli dintr-un singur sezon rămân un record constant al Seriei Cupei NASCAR. "Am câștigat o mulțime de curse pe trasee scurte, dar nu am reușit să o tragem pe toate pe piesele mari până la ultima cursă a sezonului la Texas. Câștigul a fost cel mai mare moment al meu în curse", a spus Isaac..

În anul următor, Isaac și echipa K&K au intrat într-una dintre cele mai formidabile echipe de curse auto. Au câștigat 11 curse și au luat campionatul. „Câștigarea navei campioane mi-a dat o satisfacție personală, dar l-aș clasa pe locul doi la victoria din Texas”, a spus Isaac. "Felul în care mă uit la ea, mi-a luat șapte ani să câștig o cursă în superstite și doar trei ani să câștig campionatul."

Isaac a continuat să câștige încă cinci curse pentru echipa lui Krauskopf, nu a mai condus niciodată un program complet. În 1972, a renunțat brusc la echipă. Nu a câștigat niciodată o altă cursă.

În 1973, a făcut echipă cu Bud Moore, care dezvolta un mic motor pentru utilizarea viitoare în competiția NASCAR. La 'Talladega 500 '73, Isaac a sunat-o pe Moore la radio și i-a spus să obțină un alt șofer pentru că a renunțat. Isaac a adus mașina la gropi, a urcat și a spus că se retrage. Pensionarea a durat șase luni. Din 1974 până în '76, el a organizat doar câteva evenimente de la NASCAR Winston Cup Grand National. În marea sa carieră NASCAR, Isaac a câștigat 37 de curse în 308 starturi.

În amurgul carierei sale, Isaac se întorcea în șaua unei mașini sportive, concurând săptămânal la vechea sa zonă de balansare Hickory Speed. În noaptea de 13 august 1977, el a suferit un atac de cord după ce a coborât din mașină în timpul unui pachet de 200 de ani. A murit devreme a doua zi dimineață.

Bobby Isaac s-a ridicat dintr-o lume a sărăciei într-unul dintre cei mai de succes piloti auto din țară. Și-a făcut propriul drum. Nimeni nu i-a dat nimic.