• Paul Sparks
  • 0
  • 1884
  • 248
Deși eforturile NASCAR timpurii ale lui Benny Parsons au sfârșit în eșec, persistența sa a plătit cu o victorie Daytona 500 în 1975. Vezi mai mult imagini cu NASCAR.

Prima audiție a NASCAR a lui Benny Parsons a venit pe 9 august 1964, pe autostrada Asheville-Weaverville din munții Carolina de Nord. A fost o cursă de 250 de mile pentru șoferii NASCAR Grand National, cea de-a 45-a dintr-un record record 62 de curse NASCAR Grand National în sezonul 1964.

Ford Motor Co., mereu în căutarea unui „diamant în brută”, a chemat câteva tinere neînstrăinate să audieze pentru o plimbare susținută din fabrică în cadrul evenimentului Asheville-Weaverville. Cei doi șoferi pe care Ford i-a dat cu ochii erau Cale Yarborough și Benny Parsons. A fost o șansă de viață în cursa de viață a întâmplării. Atât Yarborough, cât și Parsons au fost conectați la potențialele galaxii Ford din 64 de ani.

Ambii s-au calificat în primii 10 în domeniul celor 36 de mașini. În timpul cursei, Parsons a avut dificultăți în a se orienta cu mașina puternică pe pista rapidă și a fost în general neimpresiv în marea sa șansă. Yarborough a alergat uneori cu liderii și a atras rave până când un calorifer spart l-a trimis la margine. „Am crezut că Cale este excelentă”, a spus John Holman, șeful efortului de curse al Ford.

În timp ce audiția reușită a lui Yarborough i-a câștigat o călătorie în fabrică într-un an, Parsons a revenit pe traseele scurte ale Midwest-ului. „Eram doar un copil și nu m-am comportat bine”, a spus Parsons ani mai târziu. "Mi-a luat încă șase ani să intru în cursele NASCAR."

Abilitatea lui Parsons în mașinile de stoc i-a pus la cale o pereche de campionate în Automobile Racing Club din America. O altă ocazie din NASCAR nu a venit până în 1969 și nu a obținut o fotografie reală în perioada mare până în '70. Parsons a fost inițial angajat de L.G. DeWitt ca șofer înlocuitor pentru Buddy Young, care a fost rănit în deschiderea sezonului '70 la Riverside.

Procesul de recuperare a tinerilor a durat aproape un an. În timp ce a completat, Parsons a evoluat admirabil, marcând 23 de top-10 de finaluri în 45 de starturi în sezonul său rookie. La sfârșitul anului, DeWitt a ales să-l țină pe Parsons pe salariul echipei.

Patru ani mai târziu, Parsons a purtat coroana în calitate de campion național al Cupei Winston din NASCAR - iar titlul său a venit împotriva unor cote aproape imposibile. Echipa DeWitt nu a avut sponsorizare în sezonul 1973. Arsenalul lor de curse conținea doar trei mașini, în timp ce majoritatea concurenților de vârf aveau la dispoziție o flotă completă de utilaje.

În 1973 a fost folosit un sistem unic de puncte, care acorda puncte pentru fiecare tură finalizată, pe lângă pozițiile generale de finalizare. Parsons a condus doar 374 de tururi și a înregistrat o singură victorie la Bristol, dar a completat 9311 din posibilele 10.258 de ture.

Menținerea mașinii rulând în majoritatea curselor a permis lui Parsons să construiască un avans de 194 puncte care intră în cursa finală a anului la Rocking-ham. În cadrul sistemului de puncte, 371 de puncte ar ajunge la câștigătorul celor 500 de milioane. Cinci șoferi au avut o lovitură la campionat.

Parsons a calificat o cincime puternică. Însă, în timp ce pachetul de plumb făcea să se întoarcă indicatorii din primele ture, Johnny Barnes se învârti în perete. Mașina lui Barnes a sărit pe calea lui Parsons, care l-a lovit puternic. Axa a fost spartă pe Chevroletul lui Parsons. Întreaga parte dreaptă era ruptă. Piesele de suspensie erau întinse pe toată pista. În mod greșit, mașina a fost ștersă.

Dar frăția de curse s-a raliat în preajmă. Păstrând bucăți dintr-o mașină care nu a reușit să câștige un loc de plecare în cursă, hoarde de oameni de echipaj de groapă din mai multe echipe s-au alăturat și au reconstruit mașina lui Parsons. În mod incredibil, Parsons s-a întors pe pista 136 de ture după accident și a condus către -campionat.

"Am fost mai jos decât jgheabul când am revenit pentru prima dată la gropi după epava", a spus Parsons. "Eram în afara ei. Locul al cincilea [în clasamentul NASCAR Winston Cup] mă privea mort în ochi. Dar m-am inspirat când i-am văzut pe toți din echipa noastră și pe mulți din celelalte echipe care se învârteau peste mașină. Ce ei au făcut a fost o adevărată minune ".

Prin finalizarea a 308 de tururi, Parsons a reușit să acumuleze suficiente puncte în tur pentru a câștiga titlul cu 67,15 puncte peste Cale Yarborough. Parsons a înfășurat titlul și s-a alăturat eșalonului de top al curselor NASCAR Winston Cup.

Cariera NASCAR Winston Cup a lui Parsons a continuat prin sezonul 1988. În plus față de sezonul său din '73, el a capturat cel mai mare eveniment al NASCAR, Daytona 500, în '75. El a înregistrat 21 de victorii în prima divizie a curselor de automobile și a fost votat printre primii 50 de șoferi din istoria NASCAR în timpul aniversării de aur din 1998.

După pensionare, Parsons a intrat în televiziune-comentariu. El a servit ca analist la NASCAR NEXTEL Cup cu roluri largi începând din 1989 și a rămas un favorit al fanilor până când a murit de cancer la începutul anului 2007.