• Vova Krasen
  • 0
  • 3888
  • 501
Succesul și personalitatea câștigătoare a lui Richard Petty au aruncat NASCAR în lumina reflectoarelor naționale. Vezi mai multe poze cu NASCAR.

Până în a doua săptămână a lunii iunie 1967, Richard Petty a câștigat 10 din cele 24 de curse NASCAR Grand National. Sezonul s-a terminat pe jumătate și Petty a fost într-un caz, dar a continuat șoferul fără victorie, James Hylton, în clasamentul punctelor. Aceasta este procedura pentru a determina un campion NASCAR - excelența nu este întotdeauna recompensată în mod corespunzător.

Cu o victorie în cursa din 18 iunie de la Rockingham, Petty a înregistrat cea de-a 11-a victorie a sezonului, dar, mai important, a apucat în cele din urmă în favoarea punctelor Grand National NASCAR. "Prințul lui Randleman" (N.C.) nu va fi amenințat din nou în goana titlurilor, înregistrând cu ușurință un triumf copleșitor și ridicând al doilea său din cele șapte campionate NASCAR..

Petty a crescut caldura si mai mare in a doua jumatate a sezonului 1967. În ultimele 24 de curse, Petty-conducere Plymouth a câștigat de 17 ori, oferindu-i 27 de victorii în 48 de start - o medie de luptă .563. El a câștigat campionatul cu 6028 de puncte față de Hylton, care a împletit consistența pentru a termina pe locul doi.

În succesul fără precedent, Petty a câștigat 10 curse consecutive, o realizare neplăcută, care va rămâne probabil în cărțile record ale NASCAR pentru totdeauna. Șirul neînvins a durat din august până în octombrie.

Petty și-a adus el însuși și autoturismele de la NASCAR, de la micile povești din două paragrafe din partea din spate a secțiunii de sport, la titluri din prima pagină. Numele lui, zâmbetul, manierismele sale și registrul său de conducere au făcut ca fiecare cititor de pagini sport de sub linia Mason-Dixon să ia notă de marca de sporturi cu motor South. Toată lumea vorbea și scria despre Richard Petty. De fapt, un cotidian din Carolina a relatat că Petty a terminat pe locul doi într-o cursă națională NASCAR de 100 de mile la Maryville, Tenn., Fără a remarca faptul că Dick Hutcherson a câștigat evenimentul

Realizările lui Petty au obținut o înregistrare în revista Newsweek, prima dată când săptămânalul național a dedicat un articol șoferului unui autovehicul. El a fost prezentat și în revista Sports Illustrated, revista Life și True Magazine pentru bărbați. Stickerele de protecție și butoanele de rever "Richard Petty For President" au început să apară în sezonul 1967.

Pe măsură ce steaua lui Petty strălucea mai strălucitor, unii membri ai mass-media au început să facă poze la noul "rege" al curselor auto. Ei au spus că nu merită atenția mass-media. Un reporter a mers până a spus că Petty a fost un snob care nu-i păsa de fanii și suporterii săi. Fotografii ieftine pentru a fi siguri.

Comentariile scandaloase nu s-au potrivit cu Bill France. Președintele NASCAR a transmis o pledoarie publică pentru a pune capăt acelui tip de prostii.

"Nu cunosc niciun alt șofer din istoria NASCAR care să fi adus mai multă recunoaștere sportului", a declarat Franța în octombrie 1967. "Nu pot fi de acord cu cei care cred că Richard a câștigat mai mult decât cota sa. la echipa Petty, el aduce și o recunoaștere suplimentară la NASCAR. Au muncit mulți ani pentru a obține succesul. Sunt mândru că și-a stabilit recordurile ca membru al NASCAR. "

Regele Richard a avut nevoie de doar 10 ani pentru a deveni șoferul numărul unu din istoria NASCAR. Cariera sa a început pe 12 iulie 1958, la 10 zile de la 21 de ani. A fost o cursă NASCAR Convertible la Columbia, S.C., și a terminat pe locul șase într-un Oldsmobile. "Am simțit că sunt gata să alerg înainte de asta", a remarcat Petty. "Dar tati [Lee Petty] mi-a spus că va trebui să aștept până la 21 de ani." Petty a făcut doar nouă naționale NASCAR Grand National în '58, apoi a devenit Rookie of the Year în '59.

Prima cursă a Petty NASCAR Grand National, ciudat, a fost în afara Statelor Unite ale Americii continentale. La șase zile de la botezul său în Columbia, „Dick” Petty, așa cum era numit atunci, a condus Oldsmobile # 142 pe pista expoziției naționale din Toronto. Tânărul cu obrazul obraznic a reușit să facă 55 de ture înainte să „lovească gardul”. A câștigat în total 115 dolari pentru eforturile depuse.

„Nu a fost o mare cursă”, și-a amintit Petty. "Am intrat în drumul lui Daddy când m-a trântit, așa că m-a aruncat în gard. A continuat să câștige, așa că cred că a fost o zi bună pentru Pettys."

De la acel început neplăcut, Petty a devenit regele curselor NASCAR, câștigând campionatul în 1964, '67, '71, '72, '74, '75 și '79. În timpul ilustrei sale cariere, Petty a câștigat 200 din 1184-uri de carieră, a marcat 712 top-10 finisaje, a condus în 599 de evenimente și a călătorit 303.662 mile în competiție..