• Vova Krasen
  • 0
  • 1484
  • 234
Rex White a biruit polio din copilărie la  Campion NASCAR. Vezi mai multe poze cu NASCAR.

Diminutivul Rex White, cel mai mic bărbat (5 picioare, 4 inci înălțime și 135 de kilograme) care să poarte vreodată coroana campionatului NASCAR, arăta mai degrabă comediantului George Gobel decât unui șofer de mașină de curse..

Nu arăta ca un bărbat care să poată lupta cu o mașină rapidă în jurul benzilor mari ale NASCAR și nici nu ar fi trebuit să fie una. În copilărie, White a fost lovit de poliomielită, dar micuțul cu inima mare nu l-a lăsat să fie încetinit boala din când în când..

La vârsta de 25 de ani, a intrat în cursă pentru prima dată în divizia Sportivilor la West Lanham Speedway din Maryland. La ieșirea inițială a fost lăsat să fie lăsat de probleme cu motorul, dar de atunci, el a fost o forță de care trebuie să fie luată în considerare. El a continuat să câștige nava campioană a sportivului la ovalul cu o distanță mare de 1/5 mile în anul său începător.

Aparent un firesc pe traseele scurte, White a servit un ucenic de doi ani pe ovalele mici de lângă casa sa din Silver Spring, Md. În 1956, a venit spre sud, și-a pus bazele în Spartan-Burg, SC, și a început căutarea personală pentru câștigă titlul național Grand NASCAR.

Rex Allen White a început 24 de curse în '56 și a terminat în primele 10 în 14 ocazii - statistici foarte impresionante pentru un începător în marile ligi ale curselor auto. De asemenea, el a terminat pe locul doi în clasamentul final al traseelor ​​scurte NASCAR, o descendență din partea naționalelor NASCAR.

În 1959, White a ratat campionatul pe pista scurtă cu doar două puncte față de californianul Marvin Porter. A fost cea mai apropiată luptă de campionat din istoria modelului târziu NASCAR.

În iarna anului 1959, White, care a condus propria operație, l-a angajat pe Louis Clements să fie mecanicul său principal și șeful echipajului. "Este cel mai bun din afacere", spunea White la acea vreme. "Am simțit că am nevoie de un bărbat ca el pentru a câștiga campionatul."

White i-a oferit lui Clements o afacere neobișnuită pentru a-și menține motoarele zumzesc pe parcursul lung al sezonului. După cheltuieli, White a împărțit toate profiturile cu 50/50 cu Clements. White a deținut mașina și a condus-o, dar i-a plătit lui Clements o sumă egală cu propriul salariu pentru a-l menține în funcție cu liderii și în condiții de vârf..

În 1960, White a câștigat șase curse NASCAR Grand National și a revendicat nava campioană. Veniturile sale, după ce fondul de puncte a fost plătit, a ajuns la o sumă de 57.524,85 USD înregistrată atunci.

Sezoanele 1961 și 1962 au fost ani bande pentru White, care a câștigat de 15 ori și a terminat locul doi și, respectiv, al cincilea, în clasamentul punctelor. În finala sezonului '62 de la Atlanta International Raceway, White a câștigat singura cursă de superstite din cariera sa.

Conducând un Chevrolet puternic în zilele în care Pontiac și Ford au domnit suprem, White și-a ținut carul în vânătoare toată după-amiaza. Cu doar trei ture de mers, a intrat pentru prima dată în rolul principal. A reușit să-l țină pe Joe Weatherly pentru a prinde premiul câștigătorului de 10.315 dolari.

Câștigul singur al lui White pe piesa mare a fost și victoria finală a carierei sale. Curse doar cu jumătate de normă în 1963, el a terminat în top 10 în 14 din 25 de starturi. Albul s-a descurcat destul de bine pentru a termina pe locul nouă în clasamentul final al NASCAR Grand National.

În 1964, în timp ce conducea un Mercur din magazinele Bud Moore, White s-a retras brusc din cursele NASCAR. Motivul pensionării sale rămâne un mister. Se speculează că era preocupat de viteza de escaladare și de creșterea elementului de pericol.

Cu toate acestea, a ieșit în vârful jocului său. În cele două finale ale sale, a terminat al treilea în Charlotte's World 600 și al cincilea în Dixie 400 la Atlanta. În efortul său final, a fost cel mai rapid calificativ la 146,024 mph.

White a câștigat 28 de curse NASCAR Grand National în cele 233 de cariere ale sale și s-a retras în timp ce se afla la prima sa la 35 de ani.