• Rudolf Cole
  • 0
  • 3747
  • 356
Conducerea aventuroasă și adeptă a lui LeeRoy Yarbrough i-a câștigat onoruri NASCAR Driver of the Year în 1969. Vezi mai mult imagini cu NASCAR.

Lonnie LeeRoy Yarbrough a crescut pe partea aspră a orașului Jacksonville, Florida, și a dezvoltat o afinitate pentru viteză la o vârstă fragedă. Când avea 12 ani, Yarbrough și-a pus la dispoziție prima mașină, un coupe Ford din 1934, cu un motor Chrysler.

El le-a dat polițiștilor locali potriviri când era adolescent. Când avea 19 ani, Yarbrough și-a găsit drumul către o pistă locală de murdărie pentru a-și ventila pofta de viteză. Uimitor, Yarbrough a câștigat prima cursă în care a alergat vreodată la Jacksonville Speedway în primăvara lui 1957.

Yarbrough și-a început cariera de curse în divizia sportivă de nivel inferior. După ce a câștigat 11 curse, Yarbrough a trecut la cele mai puternice modificări și a câștigat 83 de funcții într-un interval de trei ani.

"Am vrut să fiu șofer de mașină de curse încă de la vârsta de 12 ani", a spus Yarbrough într-un interviu din 1969. "Dacă te gândești suficient să faci ceva, ar trebui să fii cel mai bun. Am vrut să fiu cel mai bun șofer de mașini de curse din lume." Comportamentul neliniștit a devenit esențial pentru ascensiunea pe scara curselor de mașini.

Șofer priceput, Yarbrough a devenit un succes instantaneu. El a câștigat două curse de traseu scurt în sezonul Grand National NASCAR din 1964, primul an în care a concurat în mai mult de 14 curse. Doi ani mai târziu, Yarbrough a marcat prima sa victorie în ultimul rând la Charlotte. Conducând un Dodge Charger nerespectat și ușor deținut de Jon Thorne, Yarbrough a dominat cursa, conducând 450 din cele 500 de mile din 500 octombrie național 500.

Au urmat plimbări susținute de fabrică și Yarbrough a răspuns în consecință. În ciuda nenumăratelor tributuri care i-au atins echipa Junior Johnson Ford la începutul sezonului 1968, LeeRoy a revenit și a câștigat la Atlanta și Trenton. După ce a gustat succesul, a fost energizat pentru a face față provocării sezonului național NASCAR '69.

Yarbrough a avut un dram pentru dramatism. În 1969 Daytona 500, Yarbrough s-a trezit cu Charlie Glotzbach cu 11 secunde, cu 10 ture rămase. S-a tăiat prin traficul mai lent și a atras liderul. În ultimul tur, Yarbrough s-a agățat de partea inferioară pentru a face pasul decisiv, dar o mașină zdruncinată i-a ieșit în cale. Cu un afișaj impresionant de curaj și îndemânare, Yarbrough s-a scufundat în partea de jos, la rândul trei, pentru a descărca mașina lapelă, aproape că a tăiat șorțul. A preluat conducerea de la Glotzbach și s-a aruncat sub steagul cu pragul, cu o lungime a mașinii în față.

Pasiunea pe care a adus-o în luptă îl ridicase pe Yarbrough în eșalonul de vârf al profesiei sale. A fost campionul Daytona 500, dar nu a fost terminat. În continuare, el a câștigat Rebel 400 de Darlington în ultimele patru ture, apoi a câștigat Charlotte's World 600, câștigând întregul teren cel puțin de două ori. De asemenea, a bagat vara 400 de mileri la Daytona, triumfând într-o încordată luptă de cursă târzie cu Buddy Baker.

Yarbrough a câștigat cursa de vară la Atlanta International Raceway, în ciuda febrei de 102 grade. El a capturat Southern 500 trecând pe David Pearson în ultima tură. Și a câștigat cu o tură completă la Rockingham în octombrie, depășind un deficit de tură când o anvelopă plată l-a trimis în perete. Până la sfârșitul sezonului, Yarbrough a avut șapte victorii la credit.

LeeRoy Yarbrough și-a făcut cu adevărat un nume pentru sine cu performanțele sale excepționale din 1969. A câștigat zeci de premii post-sezon și a fost votat cel mai bun șofer american de un grup de experți. Presărată cu cantități liberale de încredere în sine și inteligență, a fost capacitatea sa care a sculptat o nișă unică în galeria greșilor NASCAR.

După sezonul său sclipitor din 1969, recordul de performanță al lui Yarbrough s-a încheiat. Victima retragerii fabricii, Yarbrough a trebuit să se scurgă pentru a localiza călări în evenimentele Grand National. A câștigat o singură dată în '70, la Charlotte Motor Speedway și a intrat doar în șase curse în '71.

În 1972, și-a înghițit mândria și a acceptat o plimbare într-un Ford deținut de campania independentă Bill Seifert. El a înregistrat nouă top-10 finisaje în 18 starturi, în mod clar cele mai fine eforturi pe care mașinile Seifert le-a postat vreodată.

Yarbrough s-a prezentat la Speedweeks în 1973 de Daytona, dar nu a reușit să câștige o dană de început pentru Daytona 500. El a renunțat aproape la vedere, după care nu a mai apărut la un eveniment NASCAR.