• Gyles Lewis
  • 0
  • 2544
  • 118
Joe Weatherly a trecut de la una dintre cele mai bune motociclete alergători în doi timpi ai NASCAR-ului. Vezi mai mult imagini cu NASCAR.

Dintre bărbații care au câștigat campionatul național de la NASCAR, puțini, dacă există, au fost mai hotărâți decât Joe Weatherly. Stubby Norfolk, Va. Plumb a reușit orice a încercat, pe două roți sau patru.

Doctrinarea vremii în sportul vitezei a venit în cursele de motociclete. După ce a devenit unul dintre cei mai importanți piloti ai sportului, câștigând nava-campionă a American Motorcycle Association de două ori, s-a uitat să stocheze mașini pentru traiul său. „Îmi place să am ceva între cap și pământ când mă prăbușesc”, a motivat el.

Vremea a fost cham-pionul modificat de NASCAR în 1953 și a petrecut o mare parte din anii '50 conducând cupe-uri în curte. A jucat puțin în competiția NASCAR Grand National în timp ce câștiga o cursă de viață Modifieds. Primul său start național NASCAR Grand National a fost într-un Hudson, proprietatea lui Junie Donlavey, în sudul anului '52. 500. Vremea a terminat pe locul 16 pe un câmp de 66.

De la acel bun început, Weatherly avea să devină în curând unul dintre cei mai curajoși șoferi din NASCAR. Deoarece a devenit un profesionist lustruit, el a devenit, de asemenea, un conducător de top în divizia Convertible NASCAR, câștigând o duzină de curse și terminând printre primii cinci în puncte timp de trei ani consecutivi. Când diviziunea de rafturi s-a pliat, Weatherly a făcut deplasarea cu normă întreagă către Marele Național al NASCAR.

În 1961, un pachet de energie de 140 de kilograme, de 140 de kilograme, s-a conectat cu proprietarul echipei Bud Moore. Noua unitate a lovit imediat în Pontiac, câștigând primul lor start în cursa de calificare de 100 km de Daytona. Weatherly a câștigat nouă curse în un program de 25 de curse prescurtat și a terminat un al patrulea minunat în clasamentul punctelor finale.

În '62, Moore era pregătit să ruleze un program complet. Din nou, Weatherly a câștigat nouă curse și a plecat cu campionatul național de conducere în prima sa încercare.

Când General Motors și-a redus bugetul de curse în 1963, Moore a fost forțat să-și reducă programul și să renunțe la cei 100 de mii de pe traseele scurte pentru a se concentra pe evenimentele mari ale banilor înlocuitori. Fără călătorie pentru traseele scurte, vremea grea a improvizat. Și-a petrecut ore întregi la telefon încercând să facă o călătorie, vorbind indicatoarele din mașinile lor, pentru a putea conduce puncte.

Vremea a trebuit să-și "autostărească" drumul în formația de start în 18 curse. El a condus echipamente mult sub potențialul unui campion, dar renunțarea nu a fost o opțiune. „Uneori aș urca într-o mașină pe care știam că nu o pot câștiga”, a spus Weatherly. „Dar am făcut tot posibilul și am încercat să-l iau cu ușurință pe echipamentul semenului”.

Pe parcursul sezonului, Weatherly a condus pentru nouă echipe diferite, pilotând cinci mărci diferite de mașini. Unii dintre proprietarii care au ajutat Weatherly cu o plimbare au inclus Cliff Stewart, Wade Mounts, Major Melton, Fred Harb și Pete Stewart, nu tocmai pictogramele NASCAR de top. Dar Weatherly i-a alungat inima și, incredibil, a câștigat campionatul din 1963, învingându-l pe tânărul Richard Petty într-un duel care a coborât la ultima cursă de la Riverside pe 3 noiembrie..

Vremea a luat rolul unui campion modest. "Norocul meu a fost mai bun decât al lui Richard", a spus el. "Am avut mai mult noroc, mai mult decât o abilitate mai mare. În primul rând, am avut norocul să fac călătorii când am avut nevoie de ei. O mulțime de tipuri în cursă m-au ajutat. Nu știu cum să le mulțumesc tuturor pentru ajutorul lor Am încercat să împărțesc banii, astfel încât să fie mulțumiți. "

Weatherly a început campania NASCAR Grand National din 1964, cu finisaje consistente și a condus din nou în clasament când turneul s-a îndreptat spre Riverside, California, în ianuarie pentru a cincea cursă a sezonului.

Problemele mecanice l-au obligat să intre în gropi devreme și a pierdut nenumărate ture în timp ce se făceau reparații. Se întorcea pe pistă încercând să adune cât mai multe puncte atunci când, la 232 mile, se prăbușea în „esențele” de pe traseul de răsucire. Când partea din stânga a lui Mercur eticheta peretele de beton, capul lui Weatherly se aruncă pe fereastră și izbi peretele. A murit instantaneu.

Weatherly nu purta un ham pentru umăr în accidentul său fatal, deoarece NASCAR nu trebuia să le facă obligatorii. „Lucrul de care mă tem cel mai mult este focul”, a spus el odată. "Dacă mașina se aprinde, pot ieși mult mai repede dacă am doar centura de poală pentru a mă desface."

Fraternitatea de curse a jelit pierderea campionului său național de două ori NASCAR. În timpul carierei sale NASCAR, Weatherly a câștigat 25 de curse în 230 de starturi. Numai de două ori a condus programul complet și de două ori a purtat coroana de campionat.