• Vlad Krasen
  • 0
  • 2541
  • 701
Dale Earnhardt a fost cel mai dominant șofer pe care l-a avut NASCAR văzut de când Richard Petty. Cele șapte titluri ale sale NASCAR au câștigat el porecla "Intimidatorul". Vezi mai mult imagini cu NASCAR.

5 noiembrie 1978, a fost o zi esențială în cariera de curse a automobilelor din Dale Earnhardt. La vârsta de 27 de ani, Earnhardt își petrecuse majoritatea week-end-urilor curse pe piste scurte pentru poșetele câștigătorului mai puțin de 1.000 de dolari. Dar, în această zi, fiul legănător al legendei Ralph Earnhardt a fost așezat într-o mașină națională NASCAR Winston Cup Grand National doar pentru a noua oară.

Prin generozitatea mai multor promotori de piste, Earnhardt a reușit călătoria ocazională la evenimentele NASCAR. Ofertele unice au ajuns în mașini care nu erau de prim rang, dar tânărul din Kannapolis, N.C., părea să poată scoate la maxim echipamentul inferior..

În această zi specială la Atlanta Raceway Internațională, Earnhardt s-a ghemuit în cea mai bună mașină pe care a condus-o vreodată, un Chevrolet câmpit de Osterlund Racing. Campania din 1978 a fost primul sezon complet al patronului echipei Rod Osterlund în cursa națională a Cupei Winston din NASCAR. Șoferul său obișnuit, Dave Marcis, l-a provocat pe Cale Yarborough pentru titlu la începutul anului.

Dar spre sfârșitul sezonului, Osterlund și Marcis erau în contradicție. Bogatul sportiv din California a făcut un anunț public că Marcis va fi înlocuit în '79 cu "un șofer cu experiență". Evident, asta însemna că Earnhardt nu va primi misiunea.

Earnhardt a condus mașina Osterlund pentru tot ce merita în cei 500 de milioane de la Atlanta, terminând pe locul patru după ce a început pe locul 10. Nu a condus ca un începător. Au fost puține, dacă este cazul, margini frânte. Earnhardt a făcut mișcări îndrăznețe și clare în trafic. În urma cursei, Osterlund a comentat că este destul de mulțumit de eforturile lui Earnhardt, dar el încă căuta un veteran împlinit care să preia controlul pentru sezonul 1979.

În lunile de iarnă, Osterlund a reconsiderat și, împotriva convingerilor sale, l-a angajat pe Earnhardt să fie șoferul. Earnhardt a câștigat premiul Rookie of the Year în 1979, un sezon binecuvântat cu șoferi de prim-rang, precum Terry Labonte și Harry Gant. Earnhardt a câștigat aproape Daytona 500 pentru Osterlund, pierzând din cauza unei opriri în groapă și a unei strategii îndoielnice. Încă a terminat al optulea.

Earnhardt a revenit rapid pentru a câștiga la Southeastern 500 la Bristol în doar 16-a sa carieră NASCAR Winston Cup Grand National. El a continuat să câștige premiul Rookie of the Year și, în ciuda lipsei a patru curse din cauza unei accidentări, a terminat a șaptea poziție în clasamentul final.

În 1980, Earnhardt a făcut istorie. El a preluat conducerea în clasamentul punctelor la scurt timp după Daytona 500 și nu a renunțat niciodată să se afle pe primul loc. Tânărul șofer a bagat primul său câștig de superstite de la Atlanta în martie și a marcat alte patru victorii în sezon. Intrând în finalul sezonului la Ontario Motor Speedway, lângă Los Angeles, Earnhardt s-a agățat de un avans de 29 de puncte în fața lui Cale Yarborough..

La începutul cursei, Earnhardt a coborât ritmul atunci când a tăiat o anvelopă, forțând o oprire neprogramată de steag verde. Un steag de precauție a ieșit la scurt timp după ce Earnhardt s-a întors pe pistă, prinzându-l într-o tură completă în spatele liderilor. El a fost în pericol să piardă campionatul în ultima cursă a anului.

Nemulțumit, Earnhardt și-a dat peste cap rivalii unul câte unul. El a măturat sub ele în colțurile de pe malurile joase și a luat cu asalt de alții pe drepturile deschise. S-a strecurat pe lângă liderul cursei, Darrell Waltrip, a prins un steag de precauție în timp util și a fost din nou pe poala.

Earnhardt s-a așezat pe locul cinci, iar Yarborough a venit pe locul trei. Marja finală în cursa de titlu națională a Cupei Winston din NASCAR a fost de 19 puncte - la momentul respectiv, cel de-al doilea cel mai apropiat final al titlului din istoria NASCAR. Niciun alt șofer nu a câștigat premiul Rookie of the Year și campionatul în sezoanele din spate. Echipa Osterlund Racing se afla în cel de-al treilea an de funcționare și prinsese titlul cu un șofer mai mare și un șef de echipaj rookie..

Înălțarea meteorică a lui Earnhardt la stardom nu a fost nicio clipă. Într-un an, se legase de Richard Childress, care a renunțat la locul șoferului pentru a-și urmări viziunea de a deveni unul dintre cei mai buni proprietari ai echipei din NASCAR. În timp ce unitatea și-a înțepenit în mod figurat degetele de la început, până în 1984, Earnhardt și Childress au devenit o unitate formidabilă și coezivă. Câștigau curse în mod regulat și alergau mereu în fața pachetului.

În 1986, Earnhardt a câștigat cinci curse și al doilea campionat. Un an mai târziu, el a dominat temeinic sezonul Cupei NASCAR Winston, câștigând de 11 ori și luându-și al treilea titlu cu aproape 500 de puncte. El a continuat să acumuleze campionate în 1990, '91, '93 și '94, legându-l pe Richard Petty cu șapte titluri. Întotdeauna un încărcător dur, Earnhardt a câștigat porecla de "Intimidatorul" pentru stilul său agresiv și uneori bullying.

Căutarea lui Earnhardt pentru un al optulea titlu record al Cupei NASCAR Winston nu va da niciodată roade. După ce a îndurat un pic mai mic la sfârșitul anilor 90, Earnhardt a apărut în vârful jocului său până la sfârșitul secolului. El a terminat pe locul doi în clasamentul din 2000 de puncte al Cupei Winston NASCAR și aștepta cu nerăbdare începerea campaniei din 2001.

În ultimele ture ale 2001 Daytona 500, Earnhardt a alergat al treilea în spatele lui Michael Waltrip și Dale Earnhardt, Jr., ambii fiind așezați în Chevrolets câmpiați de Dale Earnhardt, Inc. În timp ce protejau al treilea loc, Earnhardt a luat contact cu nasul din Dodge-ul lui Sterling Marlin și a pierdut controlul.

Earnhardt a împușcat banca, a fost lovit de Ken Schrader și a dat lovitura cu capul în bariera de reținere a betonului. În timp ce prăbușirea nu părea a fi una dintre consecințele devastatoare, unghiul impactului a fost astfel încât a adus o lovitură fatală celei mai populare icoane NASCAR.

Cauza morții lui Earnhardt a stârnit controverse, dar de atunci NASCAR a întărit măsurile de siguranță, solicitând tuturor concurenților să poarte dispozitivul HANS, un guler de susținere a capului și a gâtului, conceput pentru a preveni mișcarea bruscă în față a capului unui șofer în cazul unui impact frontal..